canlı destek

NDT Lab

Tahribatsız Muayene Laboratuvarı 2013 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı destekleri ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından kurulmuştur.

Penetrant, Manyetik Parçacık, Girdap akımları ve Ultrasonik kontroller olmak üzere dört yöntemde malzemelere hasar vermeden, yüzeysel ve hacimsel olarak süreksizlik taramaları yapılabilmektedir.
Laboratuvarda basınçlı hava hatları, iklimlendirme, havalandırma ve geri dönüşüm toplama sistemi bulunmaktadır.
Penetrant bölümünde; penetrant sıvı havuzları, parça bekleme hazneleri, yıkama bölümü, yıkama basıncı ve sıcaklığını ayarlamak için su tankı, kurutma fırını, developer sıvı tankı ve sprey tüpleri, karanlık oda, ultraviyole ışık kaynakları, ışık ölçer, refraktometre, çeşitli test panelleri ve uygulamalarda kullanılmak üzere hasarlı parçalar bulunmaktadır.
Manyetik parçacık bölümünde; magnaflux marka MAG20 model manyetik parçacık cihazı, ultraviyole ışık kaynağı, bobin, merkezi iletken çubuk, analog gaussmetre, dijital gaussmetre, test çubukları ve halkaları (ketos halka, test bar) ile santrifüj tüp bulunmaktadır.
Ultrasonik muayene bölümünde; Tru-test marka ultrasonik muayene cihazı, V1, V2 blokları, kalınlık blokları ve çeşitli açılarda ve frekanslarda problar bulunmaktadır.
Girdap akımları bölümünde; ether nde marka vantage model girdap akımları cihazı, iletkenlik test blokları, kaplama kalınlığı test blokları, hasar test blokları, delik testi aparatları ve farklı frekanslarda problar bulunmaktadır.

 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ