Make font size smaller Make font size default Make font size larger

EGE ÜNİVERSİTESİ

Havacılık Meslek Yüksekokulu

Tercih Edecek Öğrenciler

Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu Programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından öğrenci yerleştirilmektedir. 2020 yılı itibari TYT puan türü ile Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına 65 ve Uçak Teknolojisi Programına 40 öğrenci alınmaktadır.

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Uçak Teknolojisi programlarına kayıtlanacak öğrencilerden kılavuza göre bazı ön şartlar aranmaktadır.

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programına kayıtlanabilmek için aranan ön şartlar:

 

  • Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak,
  • Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs.)

 

Uçak Teknolojisi programlara kayıtlanabilmek için aranan ön şartlar:

 

  • Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak,

 

  • Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs.)

 

Programlarımızda bir yıl süreli zorunlu İngilizce Hazırlık Programı uygulanır, programın sonunda İngilizce yeterlik sınavını başaranların doğrudan birinci sınıfa kayıtları yapılır. İngilizce Hazırlık Sınıfı, öğretim süresi sütununda gösterilen yıllara dâhil değildir.

Üniversitece kabul edilen;

 

a) Ulusal ve/veya uluslararası yabancı dil sınavlarının birinden yine üniversite tarafından belirlenen düzeyde başarılı olduğunu belgeleyen,

b) Üniversitece öğretim yılı başında yapılacak İngilizce yeterlik sınavında başarılı olanlar doğrudan birinci sınıfa alınırlar.

 

Öğrencilere, "Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik" hükümleri uygulanır.

 

Hazırlıktan başarılı olan öğrenciler derslerin en az %30’unu İngilizce olarak almaktadır. İngilizce havacılık sektörü için olmazsa olmazdır ve İngilizce yeterliliği bulunmayanların havacılık sektöründe istihdam edilmeleri zordur.

Bu programa kayıt olan öğrencilerin Yabancı Dil Hazırlık eğitim-öğretimleri Ege Üniversitesi kampüsü İzmir-Bornova'da gerçekleştirilmektedir.

Hazırlık eğitiminden başarılı olan öğrencilerin eğitim ve öğretim faaliyetleri Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu Ahmet Eroğlu Havacılık Kampüsünde yürütülmektedir. Havacılık Kampüsümüz Gaziemir ilçesi Sarnıç Beldesinde Adnan Menderes Havalimanı, Hava Teknik Okullar Komutanlığı ve Kara Havacılık Alay Komutanlığının olduğu bölümde yer almaktadır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı mezunları; havayolları, havalimanı işletmeleri, lojistik firmaları, bakım onarım firmaları ve çeşitli ulaştırma firmalarında çalışabilmektedir. Ayrıca mezunlarımız dikey geçiş sınavı ile ilgili lisans bölümlerine geçebilmektedir. Dikey geçiş yapılabilen lisans bölümleri listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Uçak Teknolojisi Programı mezunları; hava aracı, sistem, parça ve komponentlerinin imalatı, parça, tasarımı, bakımı, onarımı ve yenilemesi ile ilgili konularında faaliyet gösteren firmalarda çalışabilmektedir. Ayrıca mezunlarımız dikey geçiş sınavı ile ilgili mühendisliklere geçebilmektedir. Dikey geçiş yapılabilen lisans bölümleri listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


UAB