EGE ÜNİVERSİTESİ

Havacılık Meslek Yüksekokulu

Tercih Edecek Öğrenciler

Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu Programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından iki farklı yöntemle öğrenci yerleştirilmektedir. Daha önceleri yalnızca sınavsız geçiş ile öğrenci yerleştirilen programlarımıza 2015 yıl itibari ile YGS puanı ile de ÖSYM tarafından her yıl 50’şer öğrenci alınmaktadır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Uçak Teknolojisi programlarına kayıtlanacak öğrencilerden kılavuza göre bazı ön şartlar aranmaktadır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programına kayıtlanabilmek için aranan ön şartlar:

  • Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak,
  • Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs.)

Uçak Teknolojisi programlara kayıtlanabilmek için aranan ön şartlar:

  • Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak,
  • Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs.)

Programlarımızda bir yılı isteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfından oluşan 3 yıllık mesleki ve teknik önlisans eğitimi verilmektedir. Hazırlıktan başarılı olan öğrenciler derslerin %30’unu İngilizce olarak almaktadır. İngilizce havacılık sektörü için olmazsa olmazdır ve İngilizce yeterliliği bulunmayanların havacılık sektöründe istihdam edilmeleri zordur.

Eğitim ve öğretim faaliyetleri Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu Ahmet Eroğlu Havacılık Kampüsünde yürütülmektedir. Havacılık Kampüsümüz Gaziemir ilçesi Sarnıç Beldesinde Adnan Menderes Havalimanı, Hava Teknik Okullar Komutanlığı ve Kara Havacılık Alay Komutanlığının olduğu bölümde yer almaktadır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı mezunları; havayolları, havalimanı işletmeleri, lojistik firmaları, bakım onarım firmaları ve çeşitli ulaştırma firmalarında çalışabilmektedir. Ayrıca mezunlarımız dikey geçiş sınavı ile ilgili lisans bölümlerine geçebilmektedir. Tıklayarak bu listeye ulaşabilirsiniz.

Uçak Teknolojisi Programı mezunları; hava aracı, sistem, parça ve komponentlerinin imalatı, parça, tasarımı, bakımı, onarımı ve yenilemesi ile ilgili konularında faaliyet gösteren firmalarda çalışabilmektedir. Ayrıca mezunlarımız dikey geçiş sınavı ile ilgili mühendisliklere geçebilmektedir. Tıklayarak bu listeye ulaşabilirsiniz.

İş Başı Eğitimi Programının (İBEP) uygulandığı programlarda, bu programa katılan öğrencilerimiz 3 ve 4. yarıyıllarda anlaşmalı firmalarda kısmı süreli çalışabilmektedir.


UAB