Çerez Örnek
canlı destek

Kompozit Lab

Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu Kompozit Laboratuvarı 2014 yılında Boeing katkılarıyla oluşturulmaya başlanmıştır. Laboratuvarımızda; sıcak birleştirme, elle yatırma, vakum infüzyon, pre-preg serme ve eklemeli imalat metotlarıyla kompozit parça üretimi ve onarımları konusunda eğitim verilmekte ve uygulamalar yapılmaktadır. Boeing firması ile gerçekleştirilen proje kapsamında kurulan laboratuvarımızda termoset matrisli ve termoplastik matrisli kompozitler konusunda araştırma ve geliştirme projeleri gerçekleştirilmektedir.

Laboratuvarımızda; malzemelerin depolanması için -18 derelik 8 metrekare büyüklüğünde bir adet soğuk oda, -18 derecelik soğutma dolabı, kompozit üretimi için pozitif basınçlı bir temiz oda, vakum hatlarımız, eklemeli imalat cihazları, sertlik ölçme cihazı, ultrasonik temizleme havuzu ve üretilen malzemelerin kür edilebilmesi için etüv yer almaktadır.

Ayrıca kompozit ürünlerin şekillendirilmesinde Yapısal-Makine Atölyesi ile ürünlerin testlerini yapmak üzere NDT laboratuvarı ve Radyografi Laboratuvarı kullanılmaktadır.

Sorumlu Öğretim Elemanı: Öğr.Gör. Dr. Alperen DOĞRU

İletişim: alperen.dogru@ege.edu.tr

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ