Çerez Örnek
canlı destek

Proje Lab

Proje Laboratuvarı

 

Proje laboratuvarı öğrencilerin eğitim-öğretim planında yer alan farklı derslerdeki kavramları kavraması, deneyler ile çalışma sistemlerinin anlaşılması, sistemlerin fonksiyonel testlerinin yapılması ve araştırma-geliştirme çalışmaları yapması amacıyla oluşturulmuştur.

Laboratuvarda hava araçlarına ait sistemlerin fonksiyonel testlerinin yapıldığı ve çalışma prensiplerinin kavranmasına yardımcı olacak eğitim setleri, aerodinamik akış testleri için rüzgar tünelleri ve deney setleri, model hava aracı imalatı için eklemeli imalat, talaşlı imalat tezgahları bulunmaktadır.

Hava Aracı Sistemlerine ait eğitim setleri; iklimlendirme, oksijen, havalandırma, yangın algılama, yangın söndürme, iniş takımı, hidrolik sistem, pnömatik sistem, yakıt sistemi ve su atık sistemine ait düzeneklerden oluşmaktadır.

Aerodinamik konusundaki kavramların anlaşılması için profil üzerindeki akışın gözlenmesini sağlayan akış rüzgar tüneli, içerisindeki hava hızını ölçümü için pitot tüpü, statik basınç ve sıcaklık sensörleri, hücum açısı ölçümü için gyro ve yük sensörleri bulunan farklı NACA profillerinin yarattığı kaldırma kuvveti ve oluşan sürükleme kuvvetini ölçmek için tasarlanan mini rüzgar tüneli ve hava hızına bağlı kaldırma kuvvetinin değişimini gözlemlemek için kullanılan akı tüneli bulunmaktadır.

İnsansız hava aracı (İHA) ve model hava aracı konusunda verilen eğitimlerde kullanılmak üzere, model uçaklar, dronelar, uçuş simülatörü, döner kanat İHA test platformu, pervane itki kuvveti ölçüm aleti, elektrik motoru test ekipmanları ve pil şarj istasyonları bulunmaktadır.

Ayrıca laboratuvarda talaşlı imalat ile ilgili uygulamaların yapıldığı cnc tezgahı, köpük işleme için kullanılan sıcak tel kesme tezgahı ve parça imalatında kullanılan FFF teknoloji eklemeli imalat cihazları bulunmaktadır.

Sorumlu Öğretim Elemanı: Öğr.Gör. Mehmet KIRMIZI

İletişim: mehmet.kirmizi@ege.edu.tr


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ