Çerez Örnek
DÜNYA HAVACI KADINLAR HAFTASI “KADINLARLA GÖKYÜZÜ RENKLENİYOR” ETKİLİĞİ İLE KUTLANDI

Havacılık Endüstrisinde Kadınların Rolüne Odaklanan Etkinliklerle Toplumsal Farkındalık Oluşturuldu

 

İzmir, 7 Mart 2024- Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu, Uluslararası Dünya Havacı Kadınlar Haftası kapsamında gerçekleştirdiği ‘Kadınlarla Gökyüzü Renkleniyor’ etkinliğiyle havacılık endüstrisindeki cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekti. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün yanı sıra, 1910 yılında ilk kadın pilot lisansının verilişinin yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler, havacılıkta kadınların önemli rolünü vurgulamayı amaçladı.

Etkinliklere Türk Hava Kurumu Gaziemir Şubesi Genç Kanatlar ve Havajet Lisesi Kız öğrencileri de katılım gösterdi. Gün boyunca gerçekleştirilen etkinliklerde, katılımcılara toplumsal cinsiyet eşitliğini simgeleyen beyaz kurdeleler hediye edildi. Konferans salonunda düzenlenen bilgilendirici konuşma ve panelde ise havacılık endüstrisinden önde gelen kadın isimler, deneyimlerini paylaşarak katılımcılara ilham verdi.

Etkinliklerin en dikkat çekici bölümlerinden biri, Hava Kuvvetleri'nden Yüzbaşı Gizem Yıldırım'ın "Havacılıkta Kadın İlkler" konulu konuşmasıydı. Yıldırım'ın sunumu, katılımcıların büyük ilgisini çekti ve Türk havacılığında kadınların tarih boyunca kazandığı başarıları gözler önüne serdi.

Panel ise Öğretim Görevlisi Özde Şenol'un moderatörlüğünde, havacılık endüstrisinden birçok önemli ismi bir araya getirdi. İzmir Hava Trafik Baş kontrolörü Hande Güntaş, Hava Kuvvetleri'nden Yüzbaşı Gizem Yıldırım, HAVAŞ Harekât Şefi Bahar Tüfekçioğlu, HAVAŞ Yer Hizmetleri Şefi Hatice Pınar, PFW Havacılıktan Teknik Eğitmen Burcu Bekdemir ve Volt Teknoloji Geliştirme ve Mühendislik AŞ’den İş Geliştirme Uzmanı Dizem Buz, panelde havacılıkta kadınların rolü ve karşılaştıkları zorluklar üzerine değerli bilgiler paylaştılar.

Katılımcıların deneyimlerinden ve paylaşımlarından ilham alan Ege Üniversitesi Havacılık MYO, her yıl olduğu gibi bu yılda havacılık endüstrisinde cinsiyet eşitliği ve kapsayıcılığı için bir adım daha atmış oldu. Gerçekleştirilen etkinlikler, geleceğin havacı kadınlarına ilham verirken, bugünün liderlerini de kutlama fırsatı sundu.

Panelin ardından Ege Üniversitesi Havacılık MYO hangarında kâğıt uçak yapımı eğitimi ve akabinde kâğıt uçak yarışması yapıldı. Bu etkinlikle katılımcılar renkli kağıtlardan uçaklar yaparak gökyüzünde renk olmadığını ve herkesin farklı renkleriyle farklı güçlü yanlarıyla ekipte var olduğu vurgusu yapıldı. Kâğıt uçak yarışmasında dereceye girenlere sırasıyla Fethiye’de tandem uçuş, THK okçuluk kursu ve THK model uçak kursu verildi.

Bu etkinliklerle, Ege Üniversitesi Havacılık MYO, gökyüzünde herkes için bir yer olduğunu ve bu alandaki çeşitliliğin gücünü renkli kanatlar altında bir kez daha kanıtladı. Ayrıca, Uluslararası Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü’ne (iWOAW) bir proje olarak sunulan bu etkinlikler küresel bir çapta havacılık endüstrisinde cinsiyet eşitliği ve kapsayıcılık konularında farkındalık yarattı.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ