canlı destek
ÖĞRENCİ PROJELERİMİZE TÜBİTAK’TAN DESTEK

Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi Programı Öğrencilerimizin Projesi TÜBİTAK 2209 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

Meslek Yüksekokulumuz Uçak Teknolojisi Programı öğrencilerinden Mesut PEHLİVAN (Proje Yürütücüsü), Murat Zübeyir AYBASTI ve Eren ÖZEN ’nin Uçak Teknolojisi Programı Öğretim Elemanı Öğr.Gör. Alperen DOĞRU’nun danışmanlığında hazırladıkları “Erimiş Filament Ekstrüzyonu Yöntemi ile İnsansız Hava Aracı Pervanesi Tasarımı ve Üretimi” başlıklı proje başvurusu “TÜBİTAK 2209 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği Programı” kapsamında destek almaya hak kazandı.

 

Projede, bir insansız hava aracının (İHA) farklı görevlerde kullanılmasına imkân sağlayan pervane tasarımları, saf polimer ve polimer matrisli kompozit filamentler kullanılarak erimiş filament ekstrüzyonu (EFE) yöntemi üretimi gerçekleştirilecektir. Üretilen pervanelerin mekanik özellikleri ve kuvvet oluşturma performansları test edilecektir. EFE yöntemi İHA pervanesi üretiminde yenilikçi bir yöntem olup, her geçen gün kişisel kullanıcı sayısı artan İHA ve üç boyutlu (3B) yazıcıların etkileşim içerisinde fayda sağlamaları amaçlanmıştır.

 

Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ